LAZER TEKNOLOJİSİ İLE HARİKA ÜRÜNLER ÇIKARIYOR

Karaman-Organize-Sanayi-96

ÖZGÜN TASARIMLAR KESİYOR VE KAZANCINI YENİLİĞE HARCIYOR

Günümüzde endüstriyel üretimin hemen hemen her alanında kullanılan Lazer kesim teknolojisi, kullanım alanlarını da geliştirdi.

Lazer kesim sayesinde üretim hataları ortadan kaldırılırken, elde edilen lazer ışınıyla farklı tezgahlarda yapılan metal kesim işlemlerine de lazer kesim adı veriliyor.

Lazer kesim teknolojisiyle birlikte lazer ışınının elde edilmesi kolaylaştıktan sonra uygulama alanları da artış gösterdi. 

Lazer Kesimin avantajlarına gelince, sac plaka üzerinden farklı parçalar işlenebildiği fire oranlarını da minimum seviyeye indirilir. İşlenecek parçaların uygun olması durumunda ortak yüzeyler beraber kesilerek büküm eksenleri markalanarak sonraki imalat aşamaları hızlandırılır. Bu da maliyetlerin düşmesinde önemli bir etken olarak göze çarparken, kaliteli ürünlerin de ortaya çıkarılmasına sebep oluyor.

Ayrıca bu avantaj, özellikle seri üretimden önceki aşamalar için büyük kolaylık sağladığı gibi, seri üretim öncesi de kayıpları en aza indirmesine neden oluyor.

TOPTAN GIDACILIK’DAN LAZER KESİM TEKNOLOJİSİNE

Karaman'ın eski toplantıcılarından olan ve 1970'Lİ yıllarda baba mesleği gıda sektöründe boy gösteren Güney ailesi, 2015'li yıllarda aile olarak sektör değişikliğine gitti. 2015 yılından itibaren metal sektörüne adım atan Sinan Güney ve aile bireyleri 2018 yılında Karaman Organize Sanayi Bölgesinde kendi fabrikalarını inşa ederek faaliyetlerine hız verdi.

5 bin m2’lik alanda, 1000 m2’lik kapalı alanda metal üzerine imalat işlerine devam eden Güneyler Lazer firması, 2 adet lazer kesim, 1 adet makas kesim makinesi, 1 adet Abgant büküm makinesi 1 adet de silindir makinesi sayesinde iç pazarda kendine yer bularak müşteri güvenini kazanmaya başladı.

Kalite politikasını, "müşteri odaklı Özgün tasarımlar" olarak belirleyen firma, Sinan Güney’in yönetim kurulu başkanlığında, müşterilerine ve kendi tedarikçileri ile olan ilişkilerini "işbirliği" olarak değerlendiriyor.

KENDİYLE YARIŞIYOR, KAZANCINI SEKTÖRE HARCIYOR

Karaman’da lazer kesim, büküm, üretim ve hammadde alanında yaptıkları işlere hakim olan Güneyler Lazer Firması sahibi Sinan Güney;

“Karaman’da faaliyet gösteriyoruz. Bisküvi fabrikalarına da iş yapıyoruz. Titiz çalışıyor, gereken ilgi, alaka ve samimiyeti gösteriyoruz. Müşteri memnuniyetini öncelik olarak firmamıza ilke edindik.

Güvenliğe de büyük önem veriyoruz. Projelerimizi zamanında teslim ediyoruz. Bu konuda hassasiyetimizi ön planda tutuyor ve gerekli tedbirleri de alıyoruz.

Güneyler Lazer firması olarak müşterilerinin beklentilerine uygun özgün, kaliteli ve hızlı üretim gerçekleştiriyoruz. Müşterilerimize ve kendi tedarikçilerimizle olan ilişkilerimizi de "işbirliği" olarak değerlendiriyoruz. Gücümüzü de çalıştığımız değerli müşterilerimizden alarak, sürekli kendimiz ile yarışmaya devam ediyoruz. Ve bu sektörden kazandığımızı da yine bu sektöre yatırım olarak harcıyoruz.”dedi.

“ZAMAN ÇOK ÖNEMLİ BİR KAVRAM”

İşlerini kaliteli ürün ve hizmeti bir arada sunarak, işletmelerin bütçelerini dikkate alan ve etkili projeler ve seçenekler sunmak olarak tanımlayan Güneyler Lazer firması, kendi ile yarışmaya devam ederek ve bu sektörden kazandığını yine bu sektöre yatırıyor.

Sinan Güney hızlı çözüm noktasında; "Yaptığımız işe hakimiz. Kazandığımız tecrübeleri hızlı bir iş akışıyla yapıyoruz.”derken, uzman Kadro konusunda da, "Firmamız bünyesinde alanında uzman mühendis ve işçilerimizle müşterilerimize kaliteyi sunuyoruz.”dedi.

Yüksek verim konusunda ise öncelikli hedeflerinin yüksek verimlilik olduğunu dile getiren Sinan Güney, “Tüm çalışma sistemimizi bu hedefe ulaşma doğrultusunda şekillendiriyoruz."diyerek düşük maliyet konusunda da "Yine yaptığımız tüm çalışmalarda, maliyetleri müşterilerimizin faydası yönünde optimize ediyor ve uygun fiyatlı çözümler üretiyoruz."ifadelerini kullandı.

İhracat ve faaliyetleri hakkında da bilgiler paylaşan Sinan Güney,

“Bu günlerde Fransa'ya ihracatımız var. Balkon süsleme gruplarını yapıyoruz. Çünkü Fransa’da inşaat sektörü durmadan devam ediyor. Ekibimiz sürekli çalışıyor. Herkesin görevi farklı.
Lazer mühendislerimiz, Operatörlerimiz var. İmalattan sonra montaj ve kaynak işlerimiz de olduğu gibi fabrikamızda hammaddeyi sürekli işliyoruz. 

Ben yıllar itibarı ile şoförlük de yaptım, nakliye ticareti de yaptım. Paylaşmayı seviyoruz. Bizim sektörde zaman çok önemli bir kavram. Hedeflerimiz çıtayı yükseltmek. Avrupa’ya ihracat bizim olmazsa olmazlarımızdır. 2019 yılında 1,5 milyonluk ciromuz 2021 sonu itibarı ile 5, 6 milyon doları geçti. Yeni yılda hedefimiz 8,10 milyon doları bulmak. Bizim için her şeyden önce bu pazarda yer bulabilmek çok önemli. Satışımız peşin olunca pek de satışlarda sıkıntı yaşamıyoruz. Çünkü malzeme tedariki yapıyorsun, hammaddeyi ona göre işliyorsun. Arada komisyoncu ve aracı şirket olmayınca işlerimiz sevkiyatlarımız daha güzel oluyor. 
Bu konuda avantajlarımız güzel yani. Pandemi döneminde ise bizim organize sanayi bölgesinde tüm işletmeler üretimlerinde hiç durmadı. Bizlerde bu süreçte faal olarak çalışarak üretim fırsatı bulduk. Yeter ki rabbim hayırlısını versin, helalinden versin.”dedi.


LAZER KESİM’İN TARİHÇESİ

Lazer kesim günümüzde pek çok sektörde, üretim tesislerinde, tıpta ve hatta sanat eserlerinin yapımında yaygın bir şekilde kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bu yaygın kullanıma rağmen lazer kesim diğer yöntemlere kıyasla nispeten yeni bir teknoloji olarak göze çarpıyor.

İLK LAZER KESİM TEKNOLOJİLERİ

Şu an alışık olunan lazer teknolojileri çoklu işlem yapabilen sistemler. Örnek olarak hem lazer kesim hem de lazer kazıma işlemleri aynı makinede yapılabiliyor.

İlk lazerin tarihi 1960’lara kadar uzanıyor, ancak o zamanlar pek bir kullanım alanı yoktu, yeni çıkan bu teknolojinin işe yarar sistemlerde çalışır hale gelmesi biraz daha zaman geçmesi gerekiyordu.

Bununla birlikte, lazer ışınının yetenekleri ve yapabilecekleri ortadaydı. Yalnızca tek bir dalga boyuna sahip yoğun, dar bir ışık demeti sunma kabiliyeti, düzinelerce endüstri için potansiyel kullanımları olduğu anlamına geliyordu.

Lazer ışını konusundaki yeni bilimsel keşifler bilimsel camiada ve toplumda kafa karışıklıklarına neden oluyordu, insanlar bu yeni teknolojinin ne kadar gelişebileceğini kestiremiyorlardı. Lazer konusundaki gelişmeler sıklıkla ulusal gazetelerde yer buluyordu.


FARKLI LAZER TİPLERİ

Lazer ışını pek çok söylentiye ve de bilimsel gerçeklere rağmen, gerçek popülaritesini Star Wars (Yıldız Savaşları) film serisiyle yakaladı. Lazer ışınının günlük hayatta kullanımları ise 1960’lardan sonra yavaş yavaş kendini göstermeye başladı.

Lazer kesim, birkaç tipte icat edilen en eski lazer ışını işlemidir. Karbondioksit karışımı kullanan, gaz lazerli kesme işlemi ilk olarak 1964 yılında bir elektrik mühendisi Kumar Patel tarafından Bell Labs, New Jersey’de icat edildi. Yine aynı yılda, J. E. Geusic adlı farklı bir mühendis, Bell Laboratuarları’nda da kesim için kristal lazer yöntemini geliştirdi.

LAZER KESİM’DE İLK UYGULAMALAR

1960’larda, lazer kesim teknolojisinin avantajlarının kesin bir şekilde ortaya konmasından sonra, birçok uygulama için onlarca endüstride benimsemesi uzun sürmedi. 1965 yılında elmas madenlerinde kesme ve delme gibi iki benzer işlem kullanılıyordu ve 1967’de İngilizler tarafından lazerle kesme işlemi çok daha geniş bir ölçekte uygulanmaya başlandı.

Western Electric, lazerli kesme makinelerini hızlı bir şekilde üretiyordu ve 1970’lerde bu işlem havacılık endüstrisine girmeyi başardı.

Aynı zamanda, 1970’lerin başında, metal de dahil olmak üzere çeşitli malzemeleri kesmek için gaz lazerle kesme işlemi yapıldı.

1980’lerde, dünya çapında çeşitli endüstrilerde toplam 7.5 milyar dolar değerinde 20.000 ticari lazer kesim makinesi kuruldu. Profesör Bill Steen, Laser Materials Processing adlı kitabında, lazerin icadından bu yana, yeni bir sanayi devrimine girdiğimizi yazdı. Lazer tabanlı teknolojinin önümüzdeki yıllarda gelişmeye devam edeceğini görmemiz muhtemel. Ve bu sürecin gelecekte bizi nereye götürebileceğini düşünmek heyecan ise verici.

 
GÜNÜMÜZDE LAZER KESİM

CO2 lazer bazlı kesim, günümüzde en popüler kesim yöntemlerinden biridir. Bununla birlikte, daha yeni bir teknoloji olan fiber lazerle işlem yapmanın geçmişi yalnızca 2008 yılına kadar uzanıyor. Günümüzde lazer teknolojisinin yeni ve etkin bir yolu olarak görülüyor ve giderek artan bir şekilde dünyadaki şirketler tarafından benimseniyor.

Günümüzde, lazerle kesim, elektronik, yarı iletken, otomotiv ve medikal endüstriler de dahil olmak üzere, dünya çapındaki endüstrilerde kullanılan en faydalı ve istikrarlı işlemlerden biri haline gelmiştir. Lazer teknolojisi, kesim dışı işlevlerinde daha da yaygındır, süpermarket kasalarından ülke çapında çalışan telefon ağlarına kadar her alanda kullanılmaktadır.
 

Paylaş: